skip to Main Content

اختلال سادیسم جنسی چیست؟

در نسخه‌های قبلی DSM، از این اختلال تنها همراه با اختلال مازوخیسم جنسی یاد می‌شد. اما در DSM-5 سادیسم جنسی و مازوخیسم جنسی به دو اختلال جداگانه تقسیم شده‌اند. هر دو به‌عنوان اختلالات پارافیلی دسته‌بندی می‌شوند، یعنی در فرد، نوعی پارافیلیا (ناهنجاری جنسی) پدید می‌آید که اختلال یا فشار روانی عمده‌ای به وجود می‌آورد و منجر به آسیب‌رساندن به خود یا دیگران می‌شود.

پارافیلیا یعنی علاقه و کشش شدید و مداوم فرد (تخیلات مکرر، تحریکات یا سایر رفتارهای جنسی) به کودکان و غیرانسان‌ها (حیوانات، اشیا، و بعضی از کالاهای خاص) که در حین فعالیت‌های جنسی، به خود شخص یا دیگری آسیب می‌رساند. بعضی اوقات، این علاقۀ جنسی متمرکز بر فعالیت‌های شهوانی/جنسیِ خود فرد است، و در موارد دیگر این علاقه متوجه شخص یا هدفی دیگر است. به‌منظور تشخیص این اختلال، پارافیلیای مورد نظر باید فشار روانی یا اختلال قابل‌توجهی را به دنبال آورد، به خود فرد آسیب برساند یا فرد دیگری را در معرض خطر قرار دهد. بنابراین، یک شخص می‌تواند پارافیلیا داشته باشد اما دارای اختلال پارافیلیا نباشد. پارافیلیاها تنها زمانی به‌عنوان اختلال تشخیص داده می‌شوند که آسیب یا ریسک آسیب‌رساندن به خود یا دیگری وجود داشته باشد و منجر به ایجاد وضعیتی بالینی گردد.

 

علائم اختلال سادیسم جنسی:

 

  • طی یک دورۀ حداقل شش ماهه، فرد به‌طور مداوم تخیلات، انگیزه‌ها یا رفتارهای تحریک‌آمیز جنسیِ ناشی از رنج‌دادن جسمانی یا روانی شخصی دیگر را داشته باشد.
  • فرد این رفتارهای جنسی را بدون رضایت شخص مقابل انجام دهد، یا تخیلات و انگیزه‌های جنسی باعث ایجاد فشار روانی یا اختلال بالینی قابل‌توجه در زمینه‌های اجتماعی، شغلی و سایر امور مهم زندگی شود.

 

پزشکان می‌توانند موارد زیر را نیز در نظر گیرند:

 

  • زندگی در محیطی کنترل‌شده: اینکه فرد در ارگان‌ها یا محیطی زندگی می‌کند که فرصت‌های انجام رفتارهای سادیستی ممنوع یا محدود است.
  • بهبودی کامل: درصورتی که فرد، رفتارهای سادیستی خود را بدون رضایت شخص مقابل انجام نداده باشد، و حداقل به‌مدت ۵ سال در محیطی کنترل‌نشده (غیرسازمانی)، فشار روانی یا اختلالی را تجربه نکرده باشد.

 

 

اختلال سادیسم جنسی تا چه حد رایج است؟

میزان شیوع اختلال سادیسم جنسی نامعلوم است. مطابق با DSM-5، میزان شیوع، بسته به معیارهای تشخیصی سادیسم جنسی، به‌طور گسترده‌ای از ۲% تا ۳۰% متفاوت است. در ایالات متحده، کمتر از ۱۰% از مجرمان جنسی دارای این اختلال هستند. در میان کسانی که با انگیزه‌های جنسی مرتکب قتل شده‌اند، میزان اختلال سادیسم جنسی از ۳۷% تا ۷۵% متفاوت است.

 

مطابق با نتایج تحقیقاتی در استرالیا، ۲.۲% از مردان و ۱.۳% از زنان در یک دورۀ ۱۲ ماهه، سلطه‌پذیری و بردگی جنسی را تجربه کرده‌اند.

 

در حال حاضر، اطلاعات زیادی در مورد میزان بروز این اختلال در سنین متفاوت، به دست نیامده است، اما به احتمال زیاد روند این اختلال با افزایش سن تغییر یافته و به‌طور معمول در سنین بالاتر کاهش می‌یابد.

 

چه اختلالات یا شرایط دیگری اغلب به همراه سادیسم جنسی به وجود می‌آیند؟

تحقیقات این حوزه اغلب بر روی افرادی (غالباً مردان) متمرکز شده است که به جرائم جنایی مرتبط با رفتارهای سادیستی علیه اشخاص بدون رضایت، محکوم شده‌اند. این بدان معناست که شرایط و اختلالات هم‌آیند این گروه ممکن است همانند شرایط مردم عادی نباشد. به‌طور معمول، در گروه اول، اختلالات همزمان شامل سایر اختلالات پارافیلی می‌شود.

 

 

 

اختلال سادیسم جنسی چگونه درمان می‌شود؟

درمان‌های رایج، شامل روان‌درمانی و دارودرمانی است. از درمان شناختی-رفتاری می‌توان زمانی بهره برد که درمان‌گر به فرد کمک کند تا علل بنیادین این رفتار راکشف کند و سپس با بیمار همکاری کند تا او مهارت‌های کنترل انگیزه‌های جنسی را به شیوه‌ای سالم‌تر فراگیرد. این شیوه ممکن است شامل به کاربردن بیزاری‌درمانی (aversion therapy)، و انواع مختلف تصویرسازی/حساسیت‌زدایی باشد، که در آن‌ها فرد خود را در موقعیت دل‌خواه تصور می‌کند و سپس اتفاقی منفی مانند دستگیرشدن را تجربه می‌کند تا در آینده علاقۀ او به انجام فعالیت‌های سادیستی کاهش یابد. بازسازی شناختی (شناسایی و تغییر افکار محرک رفتار) و آموزش همدلی یا همزاد پنداری نیز ممکن است مورد استفاده قرار گیرد.

 

برای کاهش میزان فانتزی‌های جنسی و تکرر نعوظ، می‌توان از داروهای مختلفی برای کاهش سطح تستوسترون خون استفاده کرد. همچنین برای کاهش میل جنسی نیز ممکن است از داروهای ضدافسردگی استفاده شود.

این مقاله با عنوان «Sexual Sadism Disorder» در gracepointwellness منتشر و در آذرماه ۱۳۹۹ در ایتراپی منتشر شد.

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
گفتگو با پشتیبان ایتراپی
سلام. برای چت در واتس‌اپ یا تلگرام پشتیبانی که می‌خواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.
error: Content is protected !!