skip to Main Content
درد مزمن

درد مزمن (فیبرومیالژیا) چیست؟ علائم و درمان آن

درد مزمن چیست؟

داشتن کمی درد در هنگام لمس اجاق‌گاز و سوزاندن دست کاملاً طبیعی است. در حقیقت، این واکنشی سالم در برابر تهدیدات محیطی است که به فرد هشدار می‌دهد فوراً رفتار خود را تغییر دهد؛ اما گاهی درد مدت‌ها پس از پایان یافتن خطر همچنان ادامه یافته و مزمن می‌شود.

درد مزمن به شکل سردرد، سختی مفاصل یا فیبرومیالژیا می‌تواند زندگی فرد را شدیداً تحت تأثیر قرار دهد. برای بسیاری از مردم پایانی برای درد وجود ندارد. حتی ممکن است موجب آسیب رساندن به اشتغال و روابط آن‌ها شود. حدود ۱۰۰ میلیون آمریکایی از نوعی درد مزمن رنج می‌برند. درد مزمن می‌تواند متأثر از عوامل بسیاری، ازجمله احساسات و حافظه باشد.

فهرست

  • علل و علائم
  • نحوۀ کنترل

علل و علائم

هنگام بروز آسیب، حسگرهای درد روشن می‌شوند و از طریق سیگنال الکتریکی پیام‌هایی به مغز ارسال می‌کنند. دردهای طبیعی – مانند سردردهای جزئی – با چند آسپیرین یا گذشت زمان تسکین می‌یابند؛ اما دردهای مزمن کاملاً متفاوت است. در این نوع دردها، مغز مدت‌ها پس از آسیب‌دیدگی یا آغاز درد اصلی، همچنان سیگنال‌های درد را دریافت می‌کند.

علائم

دردهای مزمن ممکن است از دردهای مبهم تا دردهای جانکاه تپنده متغیر باشند. علائم دیگر ممکن است شامل خستگی، خستگی روزانه، کم‌خوابی یا نوسانات خلقی باشد. گاهی درد به حدی شدید است که موجب اختلال در عملکرد و لذت روزانۀ افراد می‌شود. درد مزمن همچنین می‌تواند منجر به مشکلات شناختی و در برخی موارد افسردگی شود.

دردهای مزمن چه مدت طول می‌کشند؟

به‌طورکلی هر دردی که سه ماه یا بیشتر طول بکشد، مزمن تلقی می‌شود. در بهترین حالت طی چند ماه به پایان می‌رسد، اما در برخی افراد به‌طور نامحدود ادامه می‌یابد.

چه افرادی بیشتر در معرض خطر ابتلا به درد مزمن قرار دارند؟

هرچند هرکسی ممکن است دچار دردهای مزمن شود، اما خطر ابتلا در زنان، افراد بالای ۶۵ سال، افراد دارای اضافه‌وزن، افراد افسرده و یا افراد سیگاری بیشتر است. داشتن سابقۀ جراحی نیز می‌تواند احتمال ابتلا به درد مزمن را افزایش دهد.

چگونه درد مزمن را کنترل کنیم

درگذشته دردهای مزمن به‌صورت مشکلات جسمانی درمان می‌شد. این بیماران تحت درمان دارویی، فیزیوتراپی یا در موارد شدید جراحی قرار می‌گرفتند. هرچند این روش‌ها برای برخی افراد مؤثر واقع می‌شد، در برخی دیگر موجب بروز پیامدهای منفی متوسط ​​تا شدید ازجمله عوارض جراحی و اعتیاد به داروهای ضد درد و مواد شبه افیونی می‌شد.

امروزه متخصصان می‌دانند که دردهای مزمن را می‌توان در سطوح روان‌شناختی و اجتماعی نیز مورد ارزیابی قرار داد. هرچند شاید درد افراد و پاسخ به مداخلات درمانی مختلف متفاوت باشد، اما استراتژی‌های خاصی وجود دارد که می‌تواند در کنترل علائم دردهای مزمن مؤثر باشد.

آیا تمامی دردها در سر است؟

درگذشته درد نوعی احساس جسمانی تلقی می‌شد که در نقطه‌ای از بدن احساس می‌شد. تحقیقات نشان داده که درد، برخی از نواحی مغزی کنترل‌کنندۀ احساسات نظیر سیستم لیمبیک را فعال می‌کند. این بدان معناست که درد ممکن است توسط عوامل بیولوژیکی، روان‌شناختی یا اجتماعی ایجاد یا تشدید شود که دریچه‌های جدیدی را به سمت درمان‌های مؤثر می‌گشاید.

درمان‌های اساسی برای دردهای مزمن چه هستند؟

تمرینات تنفسی و مراقبه می‌تواند به کاهش علائم استرس که می‌تواند باعث تشدید درد شود، کمک کند. به‌منظور کنترل بیشتر، توصیه می‌شود از مصرف دخانیات اجتناب کرده و مصرف الکل را محدود کنید. خواب کافی و مناسب، انجام تمرینات ورزشی و تغذیۀ سالم نیز اثرات مفیدی داشته و درعین‌حال موجب تقویت خودشفقتی می‌شود.

درد مزمن چه اثراتی بر سلامت روان دارد؟

درد مزمن می‌تواند در بروز اختلالات مربوط به سلامت روان مانند افسردگی و اضطراب سهیم باشد. مبتلایان درگیر با این چالش‌ها می‌توانند از کمک‌های روان‌درمانگران بهره‌مند شوند. درعین‌حال برخی از پزشکان بالینی نیز تخصص لازم برای درمان احساسات منفی ناشی از دردهای مزمن را دارا می‌باشند.

این مقاله با عنوان «Chronic Pain» در psychologytoday منتشر و در آذرماه ۱۳۹۹ در ایتراپی منتشر شد.

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
گفتگو با پشتیبان ایتراپی
سلام. برای چت در واتس‌اپ یا تلگرام پشتیبانی که می‌خواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.
error: Content is protected !!