skip to Main Content
هزینه رواندرمانی

هزینه رواندرمانی

میزان هزینه رواندرمانی -و چگونگی پرداخت آن- نگرانی اصلیِ بسیاری از کسانی است که قصد دارند به درمانگر مراجعه کنند. اگر هزینه درمان مانعِ آنها شود، راه‌های متعددی وجود دارند تا بتوان درمانی را پیدا کرد که هم موثر باشد و هم بتوان از عهده هزینه‌های آن بر آمد. این راه‌ها شامل صحبت کردن با درمانگرهای مورد نظر در مورد روش‌های پرداخت هزینه‌ها، مشورت کردن با درمانگرهایی که از یک ساختار هزینه‌ای قابل تطبیق با درآمد افراد استفاده می‌کنند، و مشخص کردن اینکه آیا هزینه‌های یک درمانگر تحت پوشش بیمه (تا حدی یا کلا) قرار می‌گیرند یا خیر، می‌شوند.

هزینه درمان چقدر است؟

هزینه درمان بستگی به چند متغیر از جمله سطح آموزش و تجربه‌ی درمانگر و مکان درمان دارد- میانگین هزینه در بعضی از مناطق بسیار بالاتر از مناطق دیگر است. در ایالات متحده، هزینه یک جلسه درمان معمولا بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار است اما بسیاری از مراکز ارائه‌کننده خدمات، هزینه‌های پایین‌تری را پیشنهاد خواهند داد در حالی که هزینه‌های بعضی دیگر بیشتر است.

در ایران یک تعرفه‌ی رسمی وجود دارد که آن را سازمان نظام روانشناسی و مشاوره تعیین می‌کند. اما این تعرفه با مقتضیات روز سازگار نیست و بسیار کمتر از آن چیزی است که درمانگران حرفه‌ای طلب می‌کنند. علت را بایستی در چند چیز دنبال کرد. یک اینکه تورم کشور بسیار سریعتر از میزان افزایش تعرفه‌های سازمان نظام روانشناسی است. در حالی که تورم سالانه در حداقل یک دهه‌ی اخیر به طور میانگین بالای ۳۰ درصد بوده است، سازمان نظام روانشناسی هر سال ۱۰ الی ۱۵ درصد روی تعرفه‌ها گذاشته است.

چنین ناهماهنگی‌هایی موجب شده که خارج از تعرفه‌ی سازمان نظام روانشناسی، تعرفه‌های عرفی شکل بگیرند که بسته به توانمندی و میزان آموزشی که یک درمانگر دیده است متغیر است. در حال حاضر کمترین تعرفه‌ای که برای یک جلسه دریافت می‌شود بین ۱۰۰ الی ۱۵۰ هزار تومان است. ولی درمانگران آموزش دیده غالباً رقم بالاتری طلب می‌کنند.

آیا درمان تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد؟

خدمات روانشناختی در ایران تحت پوشش بیمه نیست. بنابراین به طور رسمی هیچ بیمه‌ی دولتی خدمات رواندرمانی را پوشش نمی‌دهد. اما هستند بیمه‌های تکمیلی که به افراد تحت پوشش خود تمام یا بخشی از هزینه‌ی جلسات رواندرمانی را تقبل می‌کنند. همچنین برخی شرکت‌ها و سازمان‌ها بودجه‌ای برای سلامت روان کارکنان خود در نظر می‌گیرند و آن را به شکل بونس در اختیار کارکنان خود قرار می‌دهد.

اگر شرکت یا سازمان شما چنین بونسی را در اختیار شما قرار می‌دهد می‌توانید از درمانگرتان بخواهید ماهانه یا به صورت فصلی میزان جلسات و تعرفه‌ی جلسات‌تان را به شکل رسید برای شما ارسال کند تا بتوانید در اختیار منابع انسانی شرکت یا سازمان‌تان قرار دهید.

هزینه قابل تطبیق با درآمد افراد چیست؟

بعضی از اقدامات درمانی، هزینه قابل تطبیق با درآمد افراد یا هزینه‌ای که بر اساس درآمد یک درمانجو می‌تواند بالاتر یا پایین‌تر باشد را پیشنهاد می‌دهند. افرادی که نگران هزینه درمان هستند، می‌توانند درمانگری را پیدا کنند که از یک هزینه قابل تطبیق با درآمد افراد استفاده می‌کند تا بتوانند به درمانی با هزینه مناسب دسترسی داشته باشند. برای کسب اطلاعات در مورد اینکه آیا یک درمانگر از هزینه قابل تطبیق با درآمد افراد استفاده می‌کند یا خیر، می‌توانید به پروفایل درمانگران توجه کنید.

آیا درمان‌هایی وجود دارند که کم‌هزینه‌تر از بقیه درمان‌ها باشند؟

کلینیک‌های سلامت روان جامعه، گروه‌های حمایتی محلی، درمانِ اینترنتی، و انواع دیگری از حمایت برای مشکلات و نگرانی‌های سلامت روان ممکن است کم‌هزینه‌تر از گفتاردرمانیِ سنتی باشند، اما باز هم می‌توانند منابع موثر و مفیدی برای کسانی باشند که در مورد توانایی پرداخت هزینه‌ی درمان نگران هستند. باید احتیاط کنید که اگر یک متخصص سلامت روان هزینه نسبتا پایینی دریافت می‌کند، حتماً آموزش بالینیِ مناسبی داشته باشد.

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
گفتگو با پشتیبان ایتراپی
سلام. برای چت در واتس‌اپ یا تلگرام پشتیبانی که می‌خواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.
error: Content is protected !!