skip to Main Content
نارساخوانی

نارساخوانی یا دیسلکسیا چیست؟ علل و درمان

نارساخوانی چیست؟

نارساخوانی نوعی اختلال عصبی است، نه یک اختلال روانی. این اختلال بر توانایی یادگیری و خواندن واژگان در افرادی با هوش طبیعی و بالاتر از حد متوسط ​​تأثیر می‌گذارد. نارساخوانی، یک اختلال مبتنی بر مهارت‌های زبانی است که باعث دشواری در شناسایی حروف و کلمات، هجی کردن و درک مفهوم واژه‌ها می‌شود.

علائم نارساخوانی

علائم و نشانه‌های نارساخوانی غالباً در کودکی بروز می‌کنند اما ممکن است در بزرگ‌سالان نیز رخ دهد. هرچند توانایی خواندن این کودکان، نسبت به همسالان خود کمتر از حد متوسط است، اما علائم آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

متداول‌ترین علائم شامل دشواری یا تأخیر در یادگیری الفبا، یادگیری تکلم، یادگیری خواندن، یادگیری هجی کردن کلمات، تشخیص ترتیب حروف در یک کلمه، تلفظ و تشخیص صدای یک کلمه از کلمۀ دیگر است. کودکان مبتلا به دیسلکسیا ممکن است در فعالیت‌هایی مانند بازی تنیس که مستلزم هماهنگی چشم و دست و تشخیص چپ از راست است، دچار مشکل باشند.

این کودکان همچنین دارای اختلال در تمرکز و هماهنگی کل بدن هستند. برخی شواهد حاکی از ارتباط میان نارساخوانی و بیماری‌های خود ایمن مانند آسم، آلرژی و اگزما است.

علل

علت ابتلا به نارساخوانی دقیقاً مشخص نیست، اما ازآنجاکه این بیماری اغلب به‌صورت خانوادگی بروز می‌کند، محققان معتقدند که ممکن است برخی از عوامل ژنتیکی در بروز این بیماری دخیل باشند.

بر طبق مطالعات تصویربرداری مغزی، مغز کودکان مبتلا به نارساخوانی، با مغز کودکان فاقد این اختلاف تفاوت دارد. افراد مبتلا به دیسلکسیا دارای نقص آوایی هستند که باعث می‌شود که تشخیص صداهای حروف مجزا و الگوهای حروف در کلمات مشابه، مانند “بم”،”بس” و … برای آن‌ها دشوار باشد.

همچنین بروز نارساخوانی در افراد بزرگ‌سال باسواد، براثر سکته، آسیب مغزی یا سایر رخدادهای آسیب‌زا محتمل است. افراد مبتلا به نارساخوانی اکتسابی، به سبب آسیب‌دیدگی بخش پشتی نیمکره چپ مغز، توانایی خواندن را از دست می‌دهد و ممکن است در شناسایی حروف و اعداد مجزا دچار مشکل باشند.

درمان

اختلال نارساخوانی قابل‌درمان نیست، اما در اغلب موارد از طریق تکنیک‌های جبرانی قابل‌کنترل است. در مورد کودکان، شناخت علائم و شروع اقدامات درمانی در اوایل زندگی دارای اهمیت بسزایی است. ارزیابی دقیق بیماری باعث شناسایی دلایل اختصاصی نقص در خواندن و نوشتن می‌شود که از کودکی به کودک دیگر متفاوت است.

همچنین وجود تفاوت‌های عملکردی در مغز و نیز تفاوت‌های محیطی کودکان مبتلا به دیسلکسیا، می‌تواند یادگیری را برای برخی از آن‌ها آسان‌تر سازد. مربیان متخصص آموزش کودکان مبتلا به دیسلکسیا معمولاً از روش‌های مناسب و اصلاح‌شده برای رفع نیازهای این افراد استفاده می‌کنند. حمایت خانواده می‌تواند به بهبود خویشتن‌شناسی و چشم‌اندازهای موفقیت کودک کمک کند. ارزیابی‌های فردی، روش‌ها و مداخلات درمانی مشابه برای بزرگ‌سالان مبتلا به نارساخوانی اکتسابی ضروری است.

این مقاله با عنوان «dyslexia» در psychologytoday منشتر و در آذرماه ۱۳۹۹ در ای‌تراپی ترجمه شد.

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
گفتگو با پشتیبان ایتراپی
سلام. برای چت در واتس‌اپ یا تلگرام پشتیبانی که می‌خواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.
error: Content is protected !!