skip to Main Content

تلاش برای کمک به دیگران

تماشا کردن یکی از دوستان، یکی از اعضای خانواده، یا شریک عاطفی‌تان که گرفتارِ مشکلات عاطفی یا رفتاری است، بی‌نهایت سخت است. بسیاری از افراد از رفتن به دنبال درمان که می‌تواند زندگیشان را بهبود دهد خودداری می‌کنند یا آن را به تاخیر می‌اندازند، و این کار می‌تواند باعث شود کسانی که نگرانِ این‌گونه افراد هستند، احساس کنند که توانِ کمک کردن به آنها را ندارند. اما چند مرحله وجود دارد که افراد می‌توانند با استفاده از این مراحل، کسی که نگرانش هستند را تشویق کنند تا به دنبال کمک تخصصی برود.

آنچه در این مقاله می‌خوانید

چطور می‌توانم فردی را متقاعد کنم که به دنبال درمان برود؟

اگر چه شما نمی‌توانید کسی را مجبور کنید که درمان را آغاز کند، اما می‌توانید از او بپرسید که چه مشکلی دارد و چطور با آن مقابله می‌کند، مقاومت بالقوه به درمان را انتظار داشته باشید، به دلایلی که برای تعلل کردن در درمانش بیان می‌کند گوش کنید، و با او در مورد اینکه چرا درمان می‌تواند با وجود این نگرانی‌ها ارزشمند باشد صحبت کنید.

 

اگر یکی از عزیزانم از رفتن به دنبال درمان خودداری کرد، چطور؟

اگر فردی در ابتدا به درمان مقاومت می‌کند، می‌توانید این احتمال را تا نقطه‌ی بعدی پیگیری کنید. می‌توانید به فرد اطمینان خاطر بدهید که صحبت‌هایی که با درمانگر دارد حتما محرمانه باقی خواهند ماند و با کمک به یافتن یک درمانگر، ترتیب دادن یک جلسه مشاوره، تامین شرایط رفت و برگشت در صورت تمایل، و همراهی کردن او در اولین جلسات، این پروسه را آسانتر کنید.

اگر یکی از عزیزانم به مراقبت در بیمارستان نیاز داشت، چطور؟

برای کسی که برای خودش یا دیگران خطرِ آنی ایجاد می‌کند، درمان تخصصی‌تر در بیمارستان می‌تواند یکی از گزینه‌های ممکن باشد. این پروسه می‌تواند شامل بستری شدن داوطلبانه و غیر داوطلبانه شود، اگر چه تاثیرگذاری بستری شدن غیر داوطلبانه کمتر از نوعِ داوطلبانه است. درمان داوطلبانه می‌تواند تقریبا یک هفته تا یک و نیم هفته طول بکشد اما بسته به علائم و بهبود فرد، ممکن است کمتر یا بیشتر نیز طول بکشد.

اگر یکی از عزیزانم برای سوء مصرف مواد به کمک نیاز داشت، چطور؟

بستری شدن در بیمارستان برای افراد مبتلا به اختلال شدید مصرف الکل یا مواد می‌تواند مفید باشد. مراحلی که یکی از نزدیکان این افراد می‌تواند برای کمک به بررسی و دستیابی به بهترین درمانِ ممکن طی کند، شامل موارد زیر می‌شوند:

  • از یکی از مراکزِ درمانی در مورد جزئیات برنامه‌ی درمانی‌شان و اینکه آیا آنها پیامدهای درمان را پیگیری می‌کنند یا خیر، سوال کند.
  • بررسی کند تا متوجه شود که آیا آنها دارای اعتبارنامه هستند و از روش‌های مبتنی بر شواهد استفاده می‌کنند یا خیر.
  • به دنبال مراکز درمانی فراتر از مراکز درمانی محلی باشد تا درمان به سرعت انجام شود.
  • به دنبال مرکز درمانی‌ باشند که دارای درمانگران مجرب و انواع مختلف روش‌های درمانی هستند.

آیا باید به دنبال یک مداخله‌ی خانوادگی بروم؟

عزیزانِ فردی که با مشکل سوء مصرف الکل یا مواد دست به گریبان است یا مشکل دیگری در مورد سلامت روان دارد، ممکن است وسوسه شوند که به طور تهاجمی، شاید با هم به عنوان یک خانواده، با آن فرد مقابله کنند- اما محدودیت‌های جدی و سختگیرانه‌ای برای این روش وجود دارند. ممکن است خودداری از افکار منفی و تهدیدات، مهربانی کردن و تشویق، و توجه آشکار به آن فرد و تمایل به پشتیبانی و حمایت از او عاقلانه‌تر باشد و بیشتر توصیه شود.

این مقاله با عنوان «Finding Help For Others» در «psychologytoday» منتشر و در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ در ایتراپی ترجمه شد.

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
گفتگو با پشتیبان ایتراپی
سلام. برای چت در واتس‌اپ یا تلگرام پشتیبانی که می‌خواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.
error: Content is protected !!