skip to Main Content
اختلال اضطراب بیماری

اختلال اضطراب بیماری یا هیپوکندریا چیست؟ علائم و درمان آن

اختلال اضطراب بیماری چیست؟

اختلال اضطراب بیماری، خودبیمارانگاری یا هیپوکندریا، نوعی بیماری روان‌شناختی است که در آن فرد بیش‌ازحد نگران ابتلا به یک بیماری جدی پزشکی است. فرد ممکن است به آن بیماری مبتلا باشد و یا نباشند. در اغلب موارد مشکل جدی وجود ندارد، اما در صورت وجود، فرد اضطراب و نگرانی وافری نسبت به بیماری بروز می‌دهد.

علائم 

افراد مبتلا به این اختلال، اضطراب و ترس مفرطی نسبت به سلامتی و بیمار شدن دارند و شنیدن خبر بیمار شدن اشخاص یا خواندن خبرهای مربوط به بیماری آن‌ها را دچار وحشت شدید می‌کند. این افراد دائماً نگران وضعیت سلامتی خود هستند و رفتارهای افراطی مرتبط نظیر معاینۀ مکرر بدنی برای یافتن نشانه‌های بیماری بروز می‌دهند.

برخی از افراد مبتلا از موقعیت‌هایی که احتمال می‌دهند باعث بیماری آن‌ها شود، مانند ملاقات با پزشک، مراجعه به مراکز درمانی و دیدار با اعضای بیمار خانواده اجتناب می‌کنند.

علائم جسمانی معمولاً وجود ندارد و وجود اضطراب ناشی از عوارض جسمانی نیست، بلکه ناشی از اضطراب فرد نسبت به مضمون یا علت عارضۀ جسمانی است.

نگرانی در مورد بیماری ممکن است چنان شدید باشد که جزء ویژگی‌های اصلی هویت و درک از خویشتن فرد قرارگیرد. بیماری به یکی از موضوعات اصلی گفتگوی فرد تبدیل می‌شود و هر رویداد استرس‌زای زندگی، باعث نگرانی بیشتر راجع به بیماری می‌شود. این میزان بالای اضطراب می‌تواند مخرب و مضر باشد و موجب ناامیدی و سرخوردگی دیگران نسبت به فرد و ایجاد تنش در خانواده یا سایر روابط مهم شود.

علل اختلال اضطراب بیماری

دلایل ابتلا به این اختلال ناشناخته است. این اختلال نوعی بیماری مزمن است که در اوایل و اواسط بزرگ‌سالی بروز می‌کند. در برخی موارد وجود استرس فراوان در زندگی می‌تواند از اولین دلایل بروز علائم باشد. همچنین، سابقۀ سوءرفتار یا بیماری‌های جدی در دوران کودکی نیز می‌تواند یکی از عوامل خطر ابتلا به اختلال اضطراب بیماری در اواخر زندگی باشد.

بروز این اختلال در مردان و زنان برابر است و طبق برآوردها، شیوع آن از ۱.۳ درصد تا ۱۰ درصد در میان جمعیت عمومی متغیر است.

درمان اختلال اضطراب بیماری

افراد مبتلا به این اختلال اغلب در مراکز پزشکی دیده می‌شوند نه مراکز بهداشت روان، زیرا بیماری خود را نوعی بیماری جسمانی تلقی می‌کنند. افراد مبتلا برای تشخیص بیماری، معمولاً به چندین پزشک مراجعه می‌کنند، بنابراین محدود‌یت در ارائۀ مراقبت‌های اولیه به بیمار، یکی از عناصر مهم درمانی برای جلوگیری از آزمایشات‌ یا اقدامات درمانی افراطی است.

داروهای روان‌گردان می‌توانند در درمان علائم اضطراب یا افسردگی زمینه‌ای در افراد مبتلا به اختلال اضطراب بیماری مؤثر باشند. روان‌درمانی نیز در برخی موارد به افراد در شناسایی عوامل محرک ایجادکنندۀ علائم و آموختن مهارت‌های مقابله‌ای برای کنترل اضطراب کمک می‌کند.

این مقاله با عنوان «Illness anxiety disorder» در psychologytoday  منتشر و در آذرماه ۱۳۹۹ در ایتراپی ترجمه شد.

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
گفتگو با پشتیبان ایتراپی
سلام. برای چت در واتس‌اپ یا تلگرام پشتیبانی که می‌خواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.
error: Content is protected !!