skip to Main Content

آزمون‌ها و ارزیابی‌های روان‌شناختی

آزمون‌ها و ارزیابی‌های روان‌شناختی

غالباً علائم اختلالات روان‌شناختی واضح هستند، مانند زمانی که کودک در مدرسه دچار مشکلات تحصیلی و اجتماعی می‌شود یا فرد بزرگ‌سالی که با عصبانیت برای حفظ روابط شخصی و حرفه‌ای خود تلاش می‌کند، اما علت چنین مسائلی همیشه آشکار نیست. آزمون‌ها و ارزیابی‌های روان‌شناختی شامل مجموعه‌ای از آزمون‌هایی است که به تشخیص علت علائم و اختلالات روان‌شناختی کمک می‌کند تا به‌واسطۀ تشخیص صحیح، روش‌های درمانی مناسب ارائه دهد.

 

کاربرد آزمون‌ها و ارزیابی‌های روان‌شناختی

مشکلات رفتاری، اجتماعی یا تحصیلی کودک می‌توانند به دلیل اختلالات یادگیری، کمبود توجه یا حتی ناشی از مشکلات عاطفی نظیر اضطراب یا افسردگی باشد. آزمون‌های روان‌شناختی مختلف به روانشناس کمک می‌کند که علاوه بر تمرکز بر تشخیص دقیق، احتمال سایر اختلالات را رد کند. آزمون و ارزیابی روان‌شناختی برای بزرگ‌سالان نیز استفاده می‌شود، برای نمونه برای تعیین میزان آسیب یا اختلال مغزی و یا تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا شخص توان ذهنی لازم برای انجام آزمون را دارد یا خیر. برخی از مشاغل و سازمان‌ها از آزمون‌ها و ارزیابی‌های روان‌شناختی برای تعیین نیازهای کارمندان فعال یا برای تائید یا رد صلاحیت متقاضیان برای سمت‌های خاص در شرکت‌ها استفاده می‌کنند.

 

موارد مورد انتظار

معمولاً پزشکان، مددکاران اجتماعی یا کارمندان دولت، افراد را برای انجام آزمون‌ها و ارزیابی‌های روان‌شناختی ارجاع می‌دهند که در مراکز بهداشت روان، بیمارستان‌ها، مرکز پزشکی دانشگاه، مدرسه یا مطب‌های خصوصی انجام می‌شود. انجام آزمون و ارزیابی روان‌شناختی عمیق ممکن است ساعت‌ها و بیش از یک جلسه ملاقات با پزشک طول بکشد. در طول این مدت، مراجعه‌کننده مجموعه‌ای از آزمون‌های کتبی استاندارد را انجام می‌دهد که ممکن است به شکل پرسشنامه، فهرست درجه‌بندی توانایی‌ها، نظرسنجی و چک‌لیست باشد. هرچند مراجعین به‌تنهایی در این آزمون‌ها ها شرکت می‌کنند، اما معمولاً مصاحبه‌های تکمیلی نیز با آزمون‌دهندگان انجام می‌شود. چنانچه جلسات آزمون طولانی باشد، وقفه‌هایی ایجاد می‌شود. آزمون‌های روان‌شناختی از آن دسته آزمون‌هایی نیست که فرد بتواند یا باید برای آن آماده شود. روانشناس از اطلاعات حاصل از آزمون‌ها و مصاحبه‌ها، برای ارزیابی کلی، تشخیص و تعیین یک برنامۀ درمانی یا در صورت لزوم ارجاع بیمار استفاده می‌کند.

 

در آزمون‌ها و ارزیابی‌های روان‌شناختی به دنبال چه چیزی باشید

متخصصین بهداشت روان دارای تحصیلات تخصصی درزمینۀ مدیریت و تفسیر آزمون، واجد شرایط انجام آزمون و ارزیابی روان‌شناختی هستند. متخصص بهداشتی که آزمون‌ها را کنترل می‌کند و مصاحبه را انجام می‌دهد، می‌تواند درمانگر معالج باشد یا نباشد. پس از تشخیص، پزشک بالینی ممکن است مراجعه‌کننده را برای درمان به متخصص دیگری ارجاع دهد. علاوه بر بررسی مدارک، یافتن یک متخصص بهداشت روان که شما و فرزندتان با او احساس راحتی کنید، واجد اهمیت است.

این مقاله با عنوان «Psychological Testing and Evaluation» در psychologytoday منتشر و در بهمن‌ما ۱۳۹۹ در ایتراپی ترجمه گردید.

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
گفتگو با پشتیبان ایتراپی
سلام. برای چت در واتس‌اپ یا تلگرام پشتیبانی که می‌خواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.
error: Content is protected !!