skip to Main Content

رابطه ‌درمانی

رابطه ‌درمانی بعضاً درمان فرهنگی-رابطه‌ای نیز شناخته می‌شود. رابطه درمانی نوعی رویکرد درمانی مبتنی بر این نظریه است که روابط رضایت‌بخش دوجانبه با دیگران برای ایجاد آسایش عاطفی افراد ضروری است. این نوع روان‌درمانی با در نظر گرفتن عوامل اجتماعی نظیر نژاد، طبقه، فرهنگ و جنسیت، مبارزات قدرت و سایر مسائلی را که درنتیجه این عوامل ایجاد می‌شوند و همچنین ارتباط آن‌ها با روابط فرد را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. رابطه ‌درمانی که بعضاً درمان فرهنگی-رابطه‌ای نیز شناخته می‌شود.

کاربردهای رابطه‌ درمانی

افرادی که به‌واسطۀ روابط خانوادگی، دوستانه، شغلی یا اجتماعی خود دچار پریشانی شده‌اند، می‌توانند از درمان رابطه‌ای بهره‌مند شوند. این شامل افراد مبتلا به اختلالات خلقی مانند اضطراب، افسردگی یا استرس یا سایر اختلالاتی است که منجر به مسائل و مشکلات ارتباطی می‌شوند. این روش در درمان افراد دارای اعتمادبه‌نفس ضعیف، اختلالات تغذیه و تصویر بدن ضعیف نیز مؤثر است.

اثرات رابطه‌ درمانی

شما به‌واسطۀ رابطه ‌درمانی متوجه می‌شوید که چرا به‌جای جذب افراد، آن‌ها را از خود رانده‌اید، همچنین متوجه می‌شوید که این رفتارها چه ارتباطی با تجربیات گذشته شما دارند. هدف رابطه‌درمانی، ایجاد ایده‌های جدید در مورد روابط، برقراری رابطۀ قوی با درمانگر و استفاده از آن ایده‌های جدید و رابطه‌درمانی به‌عنوان الگویی برای ایجاد روابط سالم و پایدارتر با دیگران است.

رابطه ‌درمانی چگونه عمل می‌کند؟

رابطه‌ درمانی از نظریۀ فرهنگی – رابطه‌ای و فعالیت‌های ژان بیکر میلر در دهه ۱۹۷۰ و ۸۰ درزمینۀ بررسی ارتباط انسان و راه‌های تأثیر فرهنگ بر روابط سرچشمه می‌گیرد. کارهای میلر با محوریت زنان، امتیاز و قدرت و نقش‌های غالب و فرعی در روابط صورت می‌گرفت. در آن زمان، جنبش‌هایی درزمینۀ روان‌درمانی به‌دوراز درون‌نگری محض و به سمت کاوش در پویایی روابط انسانی و تأثیرات آن بر افراد وجود داشت. تمرکز بیشتر بر روی مسائل عاطفی، استرس و اختلافات قدرت ناشی از روابط گذشته و چگونگی تداخل آن‌ها در ابراز شخصی و توانایی ایجاد روابط محکم در زمان حال بود. تئوری فرهنگی-رابطه‌ای موجب تمرکز درمانگران و مشاوران بر فرهنگ و شرایط تأثیرگذار بر روابط است، به همین سبب آن‌ها می‌توانند آن را در مورد مراجعین مختلف به‌طور مؤثر اعمال کنند. درمانگر در چارچوب رابطه‌درمانی و روابط مراجعه‌کننده در خارج از حوزۀ درمان، به این مسائل می‌پردازد.

ویژگی‌هایی که باید در یک درمانگر رابطه‌ درمانی جستجو کرد

به دنبال متخصصین بهداشت روان دارای مجوز و مجرب و دارای تحصیلات اختصاصی درزمینۀ تئوری فرهنگی- رابطه‌ای یا‌ رابطه‌ درمانی باشید. علاوه بر یافتن فردی با پشتوانۀ آموزشی، سابقه، تجربه و نگرش رابطه‌ای مناسب، به دنبال درمانگری باشید که هنگام گفتگو راجع به مسائل شخصی، با او احساس راحتی کنید. درمانگران رابطه‌ای باید افرادی خونگرم، همدل، فهمیده و بدون قضاوت باشند، زیرا موفقیت رابطه ‌درمانی شدیداً به توانایی مراجعه‌کننده در ایجاد رابطۀ شخصی با درمانگر بستگی دارد.

این مقاله با عنوان «Relational Therapy» در psychologytoday  منتشر و در بهمن‌ماه ۱۳۹۹ در ایتراپی ترجمه شد.

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
گفتگو با پشتیبان ایتراپی
سلام. برای چت در واتس‌اپ یا تلگرام پشتیبانی که می‌خواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.
error: Content is protected !!