skip to Main Content

روان‌درمانی بازیابی اجتماعی

روان‌درمانی بازیابی اجتماعی

روان‌درمانی بازیابی اجتماعی نوعی روان‌درمانی شناختی – رفتاری است که به‌منظور کمک به بازیابی توان جوانان مبتلا به اسکیزوفرنی از طریق بهبود مهارت‌های اجتماعی و تشویق به مشارکت بیشتر در فعالیت‌های اجتماعی طراحی شده است. هدف کمک به این افراد از طریق افزایش مدت‌زمان مشارکت فعال آن‌ها در محیط‌های اجتماعی در طی دورۀ اول روان‌پریشی است تا بجای اینکه در جامعۀ خود تنها به‌صورت یک بیگانه زندگی کنند، شکوفا شوند و بدین طریق از ناتوانی اجتماعی طولانی‌مدت جلوگیری کنند.

 

از روان‌درمانی بازیابی اجتماعی چه زمانی استفاده می‌شود.

بازیابی اجتماعی مبتنی بر روان‌درمانی شناختی-رفتاری و نوعی رویکرد درمانی است که برای شناسایی و رفع نیازهای نوجوانان و جوانان مبتلا به روان‌پریشی زودرس، بیماری‌های هم‌زمان و ناتوانایی‌های شدید اجتماعی فاقد انگیزه برای درگیرشدن در فعالیت‌های ساختاریافته استفاده می‌شود. طرفداران این شیوۀ درمانی معتقدند که درمان بازیابی اجتماعی خصوصاً مداخله زودهنگام در طول اولین دورۀ روان‌پریشی برای جلوگیری از افت اجتماعی مرتبط با پیش‌آگهی دیرهنگام اسکیزوفرنی به دلیل بالاتربودن انگیزۀ تغییر در مراحل اولیۀ تشخیص دارای اهمیت فراوانی است.

 

از روان‌درمانی بازیابی اجتماعی چه انتظاری می‌رود

هدف مداخلات بازیابی اجتماعی علاوه بر کمک به افراد برای سازش با شغل، تحصیل و فعالیت‌های اوقات فراغت، از طریق یادگیری و تمرین مهارت‌های لازم در محیطی امن و نیز کاهش اضطراب یا ناامیدی است که ممکن است در موفقیت‌های اجتماعی آن‌ها اختلال ایجاد کند. بیمار و درمانگر برای برآوردن اهداف و انتظارات اجتماعی از نزدیک باهم همکاری می‌کنند، سپس این اهداف را با مؤسسات و فعالیت‌های مرتبط مانند مشاوران حرفه‌ای، گروه‌های آموزشی و مراکز اجتماعی ورزشی و سایر فعالیت‌های اجتماعی مطابقت می‌دهند. درمان بر کاهش هرگونه احساسات منفی که در توانایی انجام فعالیت‌های جدید اختلال ایجاد می‌کند نیز توجه دارد.

مطالعه‌ی این مطلب
هنر درمانی چیست؟

 

روان‌درمانی بازیابی اجتماعی چگونه عمل می‌کند

سال‌هاست که ارزش حقیقی درمان بازیابی اجتماعی به‌عنوان نوعی درمان مداخله‌ای زودهنگام برای افراد مبتلا به روان‌پریشی، موردبحث و گفتگوی متخصصان روان‌درمانی بوده است. هرچند بسیاری از این بیماران در حال حاضر خدمات مداخلۀ زودهنگام را که می‌تواند منجر به بهبودی نسبی یا حتی کامل شود، دریافت می‌کنند، برخی دیگر، انگیزۀ شرکت در مداخلات معمول را ندارند و همچنان در عملکردهای اجتماعی خود با مشکل مواجه هستند. این مشکلات و معضلات اجتماعی به مسائل طولانی‌مدت انزوا، بیزاری و عدم پیوستن کامل با جامعه تبدیل می‌شوند. طرفداران روان‌درمانی بازیابی اجتماعی علاوه بر اشاره بر پیامدهای شخصی ناتوانی عملکردی، به فشار مالی جامعه ناشی از کاهش بهره‌وری نیز اشاره می‌کنند. مطالعات حاکی از اثربخشی بازیابی اجتماعی مبتنی بر رفتاردرمانی شناختی با مداخلۀ زودهنگام و کمک به افزایش زمان انجام فعالیت‌های ساختاریافته تا هشت ساعت در هفته است. تحقیقات در دست اقدام، به ارزیابی و تعیین مزایا و تأثیرات درازمدت بازیابی اجتماعی برای افراد مبتلا به اسکیزوفرنی و به‌طورکلی اجتماع کمک می‌کند.

ویژگی‌هایی که باید در درمانگر بازیابیِ اجتماعی جستجو کرد

به دنبال متخصصین سلامت روان دارای مجوز با تحصیلات تخصصی درزمینۀ روان‌درمانی شناختی – رفتاری، دانش مداخلات بازیابیِ اجتماعی و تجربه کار با افراد جوان‌تر در مراحل اولیه اسکیزوفرنی باشید. علاوه بر بررسی این مدارک، یافتن درمانگری که شما و خانواده با او احساس راحتی و آرامش کنید، بسیار مهم است.

این مقاله با عنوان «Social recovery therapy» در psychologytoday  منتشر و در بهمن‌ماه ۱۳۹۹ در ایتراپی ترجمه شد.

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
×Close search
Search