skip to Main Content

روان‌درمانی سوماتیک

روان‌درمانی سوماتیک

رواندرمانی سوماتیک نوعی درمان متمرکز بر جسم است که به بررسی ارتباط ذهن و بدن می‌پردازد و از روان‌درمانی و درمان‌های جسمانی برای بهبود کلی و همه‌جانبه استفاده می‌کند. پزشکان سوماتیک درمانی علاوه بر گفتاردرمانی، از تمرینات ذهنی- بدنی و سایر تکنیک‌های جسمی برای از بین بردن تنش‌های خاموشی استفاده می‌کنند که بر سلامت جسمی و عاطفی شما تأثیر منفی می‌گذارند.

کاربردهای رواندرمانی سوماتیک

رواندرمانی سوماتیک می‌تواند در درمان افراد مبتلا به استرس، اضطراب، افسردگی، غم، اعتیاد، مشکلات رابطه‌ای و مشکلات جنسی و نیز مسائل مربوط به آسیب‌های روحی و سوءاستفاده مؤثر باشد. از روان‌درمانی سوماتیک می‌توان برای درمان افرادی استفاده کرد که مصرف داروهای سنتی برای دردهای مزمن جسمانی، اختلالات گوارشی و سایر مسائل پزشکی تأثیری در بهبودی آن‌ها نداشته است. از تکنیک‌های روان‌درمانی سوماتیک می‌توان در درمان‌های فردی و گروهی بهره برد.

 

موارد مورد انتظار

رواندرمانی سوماتیک، گفتگو درمانی را با مواردی که گاهاً به‌عنوان روش‌های جایگزین فیزیوتراپی در نظر گرفته می‌شوند، تلفیق می‌کند. درمانگر به فرد کمک می‌کند تا خاطرات واقعۀ آسیب‌زا را احیا کند و واکنش‌های فیزیکی ناشی از بازیابی خاطرات را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. سپس به‌منظور تسکین علائم از تکنیک‌های فیزیکی نظیر تنفس عمیق، تمرینات ریلکسیشن و مدیتیشن استفاده می‌کند. گاهی استفاده تکنیک‌های فیزیکی کمکی نظیر رقص، تمرینات ورزشی، یوگا، آوازخوانی و ماساژ در کنار روان‌درمانی سوماتیک می‌تواند مؤثر باشد.

 

رواندرمانی سوماتیک چطور عمل می‌کند

رواندرمانی سوماتیک بر این نظریه استوار است که ذهن، بدن، روح و عواطف باهم مرتبط و متصل هستند. درنتیجه، استرس ناشی از حوادث روحی و روانی گذشته بر دستگاه عصبی مرکزی تأثیر می‌گذارد و می‌تواند موجب بروز تغییراتی در جسم و حتی زبان بدن شود که اغلب منجر به تغییر حالات چهره و وضعیت بدن و همچنین دردهای جسمانی می‌شود. روان‌درمانی سوماتیک از طریق گسترش آگاهی از ارتباط ذهن و بدن و استفاده از مداخلات خاص، به فرد کمک می‌کند تا تنش، خشم، ناامیدی و سایر احساسات باقی‌مانده از تجربیات منفی گذشته در بدن را رها کند. هدف کمک به فرد برای رفع استرس و دردی است که مانع از درگیر شدن کامل فرد در زندگی می‌شود.

مطالعه‌ی این مطلب
روان‌درمانی چند‌فرهنگی

 

ویژگی‌هایی که باید در درمانگر روان‌درمانی سوماتیک جستجو کرد

روان‌درمانی سوماتیک را می‌توان در سایر روش‌های روان‌درمانی و مشاوره ادغام کرد. به دنبال متخصصین بهداشت روان باتجربه، مجاز و دارای تحصیلات پیشرفته و نظارتی درزمینۀ تکنیک‌های روان‌درمانی سوماتیک باشید. علاوه بر یافتن اشخاصی با سوابق و پشتوانۀ آموزشی مناسب، تجربه و نگرش مثبت، به دنبال درمانگری باشید که هنگام صحبت راجع به مسائل شخصی با او احساس راحتی کنید.

این مقاله با عنوان «Somatic therapy» در psychologytoday منتشر و در بهمن‌ماه ۱۳۹۹ در ایتراپی ترحمه شد.

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
×Close search
Search