skip to Main Content

روان‌درمانی قدرت‌مدار

روان‌درمانی قدرت‌مدار

روان‌درمانی قدرت‌ مدار، نوعی روان‌درمانی و مشاوره مثبت‌گرا است که غالباً بر روی نقاط قوت و کاردانی و تدبیر درونی افراد متمرکز است و کمتر به نقاط ضعف، شکست‌ها و نقایص آن‌ها می‌پردازد. تمرکز بر روی نقاط قوت، منجر به ایجاد ذهنیت مثبت می‌شود و به فرد در پرورش خصوصیات مثبت، کشف نقاط قوت، بهبود تاب‌آوری و تغییر جهان‌بینی در جهتی مثبت‌تر کمک می‌کند. نگرش مثبت به‌نوبۀ خود می‌تواند در ایجاد اعتدال در انتظارات شما از خود و دیگران مؤثر باشد.

 

کاربردهای روان‌درمانی قدرت‌مدار

تمام افرادی که اعتمادبه‌نفس ضعیفی دارند، یا دارای مشکلات عاطفی ناشی از روابط سوء با والدین یا شریک زندگی خود باشد، می‌تواند از روان‌درمانی قدرت‌ مدار بهره‌مند شوند. افراد مبتلا به اختلالات جدی مربوط به سلامت روان مانند افسردگی، اضطراب و اسکیزوفرنی می‌توانند از روان‌درمانی قدرت ‌مدار برای ایجاد اعتمادبه‌نفس و کاهش استرس استفاده کنند. از روان‌درمانی قدرت‌ مدار می‌توان برای درمان افراد در تمام گروه‌های سنی، زوج‌ها و خانواده‌ها استفاده کرد.

 

از روان‌درمانی قدرت‌مدار چه انتظاراتی می‌رود

روان‌درمانی قدرت‌ مدار نوعی گفتاردرمانی است که با تأکید بیشتر بر خود به‌عنوان بازمانده، نه قربانی و تأکید بیشتر بر نقاط قوت و مهارت‌های زنده ماندن به‌جای نقاط ضعف، فرد را به سمت بازگویی سوابق آسیب‌ها، عوامل استرس‌زا و درد هدایت می‌کند. هدف این است که فرد بداند، مهارت و قدرت زنده ماندن را دارد و می‌تواند از همان نقاط قوت برای مقابله با شرایط سخت در زمینه‌های دیگر زندگی‌اش نیز بهره ببرد.

 

روان‌درمانی قدرت‌مدار چگونه عمل می‌کند

دونالد کلیفتون روان‌درمانگر آمریکایی، به سبب تلاش‌های زیادش در اواخر ده، ۱۹۰۰ و اوایل ۲۰۰۰ درزمینۀ روان‌درمانی قدرت ‌مدار، به‌عنوان «پدر روان‌درمانی قدرت‌مدار» شناخته می‌شود، اما این روش در اثر تلاش‌های افراد در رشته‌های مختلف، ازجمله مددکاری اجتماعی، روانشناسی مشاوره، روانشناسی مثبت‌گرا، روان‌درمانی راه‌حل‌محور و روایت‌درمانی تکامل یافت. روان‌درمانی قدرت‌مدار بر این نظریه استوار است که افراد به‌واسطۀ رقیب، نقاط قوت درونی خود را کشف می‌کنند. نحوۀ برخورد مردم با چالش‌های زندگی، به احساس آن‌ها نسبت به اقدام از موضع قدرت یا موضع ضعف بستگی دارد. افرادی که ذهنیت قدرت دارند بر ویژگی‌های مثبت خود متمرکز می‌شوند، درحالی‌که افراد دارای ذهنیت ضعف، بر نقاط ضعف و نقایص خود و دیگران تمرکز می‌کنند. هر ذهنیت به طریقی متفاوت بر تفکرات و رفتارهای آینده تأثیر می‌گذارد. روان‌درمانی قدرت‌مدار، به‌جای الگوهای تفکر منفی، بر الگوهای تفکر و شرایط مثبت زندگی فرد تأکید دارد. این شیوه با مشاهدۀ افراد به‌عنوان فرد و نه بر اساس ماهیت تشخیصی آن‌ها، به تعیین عوامل مؤثر برای هر فرد کمک می‌کند.

مطالعه‌ی این مطلب
درمان مبتنی بر تجربه

 

ویژگی‌هایی که باید در یک درمانگر روان‌درمانی قدرت‌مدار جستجو کرد

تکنیک‌های روان‌درمانی قدرت ‌مدار را می‌توان در انواع مختلف مشاوره و درمان گنجانید. به دنبال مشاوران، مددکاران اجتماعی، روان‌درمانگران یا سایر متخصصان سلامت روان مجاز، مجرب و تحصیل‌کرده درزمینۀ روان‌درمانی قدرت‌مدار باشید. علاوه بر یافتن فردی با سوابق آموزشی مناسب، تجربه و نگرش مثبت، به دنبال درمانگری باشید که هنگام بحث و گفتگو در مورد مسائل شخصی با او احساس راحتی کنید.

این مقاله با عنوان «Strength-based therapy» در psychologytoday  منتشر و در بهمن‌ماه ۱۳۹۹ در ایتراپی ترجمه شد.

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
×Close search
Search