skip to Main Content

زوج‌درمانی گاتمن

زوج‌درمانی گاتمن

زوج‌درمانی گاتمن، نوعی درمان و آموزش مبتنی بر روابط زوجین و به‌منظور ایجاد روابط سالم است که با تکیه بر مطالعات و تحقیقات پیشگامانۀ روانشناس جان ام. گاتمن و اقدامات بالینی به سرپرستی جان گاتمن و همسرش جولی گاتمن روانشناس ایجاد شده است. نزدیک به ۴۰ سال تحقیق، منجر به شناسایی عوامل لازم برای تداوم و حفظ روابط – در بین زوجین در تمام مراحل زندگی – گردید. ۹ مؤلفه برای برقراری روابط سالم مرسوم به «خانۀ روابط سالم»، برای زوجینی که نقشه‌های ذهنی جهان یکدیگر را ترسیم می‌کنند تا یادگیری چگونگی عبور از موانع ارتباطی وجود دارد. یکی از این بینش‌های حاکم بر این رویکرد مبتنی بر علم این است که در نظام‌های ارتباطی، قدرت احساسات منفی مانند حالت تدافعی و تحقیر، برای آسیب زدن به رابطه بیشتر از قدرت احساسات مثبت برای کمک به رابطه است. به همین سبب، این درمان ساختاریافته، متمرکز بر پرورش شناخت و مهارت است تا زوجین بتوانند علاقه و تحسین خود را حفظ کنند، برای برآوردن نیازهای خود (به‌ویژه هنگامی‌که صدمه‌ دیده‌اند) به یکدیگر روی آورند، تعارضات را مدیریت کنند و رؤیاهای خود را بروز دهند – و اینکه در زمان آشفتگی چه انجام دهند.

 

کاربردهای زوج‌درمانی گاتمن

ازآنجاکه روش گاتمن نتیجۀ تحقیق و مطالعه بر روی بیش از ۳۰۰۰ زوج مختلف و قابل‌استفاده در تمام مراحل زندگی است، از زوج‌درمانی می‌توان برای آموزش زوجین متعهد در مراحل اولیه رابطه و همچنین برای بازیابی عملکرد سالم زوجین مضطرب و گرفتار استفاده کرد، چه آن‌هایی که درگیر کشمکش‌های مزمن و چه آن‌هایی که در حال کنار آمدن با خیانت یا سایر الگوهای مخرب هستند. تمامی روش‌ها بر اساس الگوهای تعاملی زن و شوهر است و زوجین مهارت‌های برقراری ارتباط و حل مسئله را باهم یاد می‌گیرند و پیاده‌سازی می‌کنند. جلسات زوج‌درمانی گاتمن در مواقع اضطراری به‌صورت فشرده در طی دو تا چهار روز برای زوجین برگزار می‌شود.

مطالعه‌ی این مطلب
حیوان‌ درمانی چیست؟

 

از زوج‌درمانی گاتمن چه انتظاراتی می‌رود

روان‌درمانی گاتمن شامل موارد زیر است:

  1. هر زوج از طریق به اشتراک گذاشتن سوابق، فلسفه رابطه و اهداف درمانی خود، با درمانگر رابطه برقرار می‌کند
  2. اقدام به ارزیابی دقیق ازدواج، ازجمله درگیر شدن در گفتگو راجع به موضوعی که زوجین در آن اختلاف‌نظر دارند
  3. یادگیری مؤلفه‌های تحقیقاتی روابط سالم
  4. تقویت علاقه و احترامی که برای اولین بار زوجین را به هم نزدیک کرده است
  5. یادگیری و تمرین مهارت‌های مربوط به هر یک از عناصر رابطۀ خوب، از ایجاد اعتماد گرفته تا ترمیم تعارضات و سایر وقایع تأسف‌آور
  6. آموزش مستقیم استفاده از مهارت‌های تعاملی از طرف درمانگر
  7. دستیابی به ابزارهایی برای بررسی و حفظ سلامت رابطه پس از درمان.

درمان علاوه بر ارائۀ مهارت‌هایی برای مدیریت روابط بر ارائۀ بینش عمیق‌تر در مورد علل ایجاد مسائل ارتباطی زوجین متمرکز است.

 

زوج‌درمانی گاتمن چگونه عمل می‌کند

روش گاتمن بر مبنای برخی مشاهدات و پیش‌بینی‌ها اثبات می‌کند که بر اساس یک حقیقت علمی، غیرقابل‌توصیف‌ترین تجربه‌ها، عشق است. روش گاتمن مبتنی بر تحقیقاتی است که نشان می‌دهد، منفی‌نگری تأثیر شدیدی بر مغز می‌گذارد و تا زمانی که زوجین برای مقابله با منفی‌نگری گامی برنداشته باشند، ازنظر عاطفی از هم جدا هستند. زوج‌درمانی گاتمن به تعیین و ارزیابی حالت‌های ذهنی و رفتارهایی می‌پردازد که زمینه‌ساز ایجاد صمیمیت است و به زوجین کمک می‌کند جهت‌گیری مثبتی نسبت به یکدیگر داشته باشند تا در شرایط آشفته و ناراحت‌کننده از آن‌ها حمایت کند. هرچند دیدگاه‌ها و خواسته‌های فردی نیز موردتوجه قرار می‌گیرد، اما کل درمان‌ها با هر دو زوج انجام می‌شود و درمانگران امتیاز ویژه‌ای به گفتگو‌های محرمانه نمی‌دهند.

مطالعه‌ی این مطلب
درمان مبتنی بر تجربه

 

ویژگی‌هایی که باید در یک درمانگر زوج‌درمانی گاتمن جستجو کرد

روان‌درمانگران زوج‌درمانی گاتمن، افراد دارای مجوز و دارای مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا هستند که دوره‌های آموزشی ویژه‌ای را درزمینۀ روش گاتمن گذرانده‌اند. هرچند درمانگران بسیاری با یافته‌ها و مبانی تحقیقات رابطه‌ای جان گاتمن آشنا هستند و از آن‌ها استفاده می‌کنند، درمانگران دارای گواهینامه، چهار سطح آموزشی خاص را درزمینۀ رویکرد گاتمن گذرانده‌اند و مجموعه‌ای از استراتژی‌ها و مداخلات را برای شناسایی مشکلات و کمک به زوجین فراگرفته‌اند. درمانگران گوتمن در راستای ایجاد خانواده‌های دارای روابط سالم فعالیت می‌کنند. آن‌ها دوره‌های آموزشی مربوط به تکنیک‌های تخصصی ارزیابی رابطه را نیز گذرانده‌اند.

این مقاله با عنوان «The Gottman Method» در psychologytoday  منتشر و در بهمن‌ماه ۱۳۹۹ در ایتراپی ترجمه شد.

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
×Close search
Search