skip to Main Content

انواع روش‌های درمان

در حالی که اکثر روش‌های درمانی شباهت‌های بسیار زیادی با هم دارند، اما در دسته‌بندی‌هایی قرار می‌گیرند که ویژگی‌های اصلیِ مشترکی نیز دارند مانند درمان‌های شناختی یا روش‌های روان پویشی. این موضوع حائز اهمیت است که به دنبال درمان‌گری باشید که درمان مبتنی بر شواهد انجام دهد، یعنی یک یا چند نوع درمان که از لحاظ علمی ارزیابی و بررسی شده‌اند و مشخص شده است که باعث بهبود مداوم اکثر بیماران می‌شوند.

برای مشاهده فهرستی از روش‌های درمان، انواع درمان را ببینید.

آنچه در این مقاله می‌خوانید

 

بهترین روش‌ها برای درمان کدامند؟

تصور می‌شود که روش‌های موثر درمان، «عوامل مشترکی» دارند- مانند درمان‌گری که با همدلی و هم‌احساسی با درمان‌جو رفتار می‌کند، رابطه‌ای دوستانه بین درمان‌گر و درمان‌جو (که گاهی اوقات اتحادِ درمانی نامیده می‌شود)، و توافق در مورد اهداف درمان. برای انواع مختلف پریشانی، انواع مختلفِ درمان ممکن است تاثیرات مثبت و مشابه فوق‌العاده‌ای داشته باشند.

آیا باید به دنبال درمان‌گری باشم که در زمینه‌ی مشکلی که دارم تخصص دارد؟

معمولا درمان‌گرها یک جعبه ابزارِ گلچین شده از مهارت‌هایی را دارند که از میان چندین روش انتخاب شده‌اند. اینها اغلب شامل تکنیک‌هایی از انواع مهم درمان مانند ‌درمان شناختی- رفتاری (CBT) یا درمان روان پویشی می‌شوند. بعضی از انواع درمان به منظور درمان بیماری‌ها و اختلالات خاصِ سلامت روان طراحی می‌شوند. مثلا مواجهه درمانی طولانی‌مدت (PET) مخصوصِ درمان اختلال استرس پس‌سانحه بکار می‌رود، در حالی که‌ درمان رفتار دیالکتیکی (DBT) برای درمان اختلال شخصیت مرزی ارائه شده است.

 

درمان شناختی- رفتاری چیست؟

درمان شناختی- رفتاری (CBT) شاملِ به چالش کشیدن افکار منفی و غیر منطقی که به رفتارهای ناکارآمد و پریشانی دائمی منجر می‌شوند، می‌گردد. هدف درمان‌گرهایی که در زمینه CBT آموزش دیده‌اند این است که به درمان‌جوها کمک کنند تا روش‌های مقابله با الگوهای فکری منفی خودکار را با شیوه‌های سازگارانه‌تری بیاموزند و بکار ببرند. CBT‌ دهه‌ها به طور تجربی مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است و شواهد تجربی برای تایید کاربرد آن در درمان اضطراب، افسردگی، اختلال وسواس فکری- عملی، اختلالات خوردن، و سایر بیماری‌ها وجود دارند. چند نوع تخصصی از CBT به درمان اختلالات و بیماری‌های خاصی می‌پردازند (مثلا CBT-I برای بی‌خوابی).

درمان روان پویشی چیست؟

روش‌های روان پویشی شامل تمرکز بر درک بهترِ خود و بررسی تعارضات درونی به عنوان راهی برای از بین بردن پریشانی و بهبود روابط و سایر جنبه‌های زندگیِ فرد می‌شوند. درمان‌گری که از روش روان پویشی استفاده می‌کند، ممکن است متوجهِ ارتباطاتی بین احساسات کنونی بیمار و تجارب گذشته‌ی او شود و الگوهای شایع در افکار، تجارب، یا روابط فرد- از جمله شباهت‌هایی بین رابطه درمان‌گر- درمان‌جو و روابط در خارج از درمان- را شناسایی کند. درمان روان پویشی، ریشه در روانکاوی سنتی دارد اما شواهد جدید نشان می‌دهند که این روش می‌تواند در درمان افسردگی، اضطراب، و سایر مشکلات سلامت روان موثر باشد.

درمان زناشویی و خانواده درمانی چیست؟

درمان زناشویی و خانواده درمانی به بررسی رفتارهای دو یا چند نفر و روابط بین آنها می‌پردازد. این انواع درمان شامل ترکیبِ جلسات با هر دو فردی که زوج هستند یا تمام اعضای خانواده که در درمان شرکت می‌کنند می‌شوند، اما می‌توانند شامل جلسات رو در رو بین یک فرد و درمان‌گر نیز بشوند. اگر چه تفاوت‌هایی بین درمان‌های خانواده‌محور و زوج‌محور وجود دارند، اما هدف مشترکِ همه‌ی آنها بهبود روابط بین افراد است. از این انواع درمان می‌توان برای رفع تعارض بین زوجین یا اعضای خانواده و یا درمان یک مشکل سلامت روان که احتمالا بر سایر نزدیکان تاثیر می‌گذارد، استفاده کرد.

تفاوت بین درمان، مشاوره و کوچینگ چیست؟

اصطلاحات درمان و مشاوره اغلب به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر چند بین آنها همپوشی وجود دارد- هم شامل رابطه با فردی می‌شود که تعلیم دیده است تا به افراد در رفع مشکلات‌شان در زندگی کمک کند و هم ممکن است درمان‌گرها ترجیح دهند که به آنها نام مشاور اطلاق شود- اما مشاوره از لحاظ طول مدت، نسبتا کوتاه‌تر است و از آن می‌توان برای انواع غیر رسمی‌ترِ حمایت که معمولا روان درمانی در نظر گرفته می‌شوند استفاده کرد. اینها به عنوان مثال شامل مشاوره مواد مخدر و الکل برای کسانی که از مشکلات سوء مصرف بهبود یافته‌اند و مشاوره کوتاه‌مدت برای کسانی که یکی از عزیزان‌شان را از دست داده‌اند، می‌شوند. کوچینگ، هم با درمان و هم با مشاوره متفاوت است تا حدی که تمرکزش بر پیامدهای هدف‌محورِ خاص است اما به دنبال درمان یا بهبود بیماری روانی یا آشفتگی هیجانی نیست.

تفاوت بین روانشناس و روانپزشک چیست؟

بسیاری از روان‌درمان‌گرها تحصیل کرده‌های روانشناسی بالینی هستند، یعنی تحصیلات‌شان در زمینه علوم و اقداماتِ درمانی رویکردهای روانشناسی بالینی است. روانشناسانی که تحصیلات‌شان را تا سطح دکترای این رشته ادامه می‌دهند مدرک دکترای روانشناسی می‌گیرند. برعکس، روانپزشکان مانند پزشکان تعلیم می‌بینند- آنها معمولا مدرک پزشکی می‌گیرند و می‌توانند داروهای سایکوتروپیک تجویز کنند. اگر چه روانشناسان انواع متعددی از گفتار درمانی را ارائه می‌کنند، اما معمولا اجازه‌ی تجویز دارو ندارند. (درمان‌گرها می‌توانند شامل مددکاران اجتماعی و سایر متخصصان نیز بشوند.)

آیا کل درمان را می‌توان به صورت اینترنتی یا تلفنی انجام داد؟

بله. تمام روش‌های درمانی را می‌توان به صورت اینترنتی یا از طریق تلفن توسط یک متخصص بالینی ماهر ارائه کرد. در واقع درمان از راه دور/ پزشکی از راه دور، که هر روز بیشتر و بیشتر شناخته می‌شود، چند مزیت بالقوه دارد از جمله افزایش دسترسی به افرادی که از لحاظ جغرافیایی دور هستند یا تمایلی به رفتن به مطب درمان‌گر ندارند.

این مقاله با عنوان «Therapy Types and Modalities» در «psychologytoday» منتشر و در اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ در ایتراپی ترجمه شد.

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
گفتگو با پشتیبان ایتراپی
سلام. برای چت در واتس‌اپ یا تلگرام پشتیبانی که می‌خواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.
error: Content is protected !!