skip to Main Content

روان‌درمانی شناختی رفتاری متمرکز بر آسیب

روان‌درمانی شناختی رفتاری متمرکز بر آسیب

روان‌درمانی شناختی رفتاری متمرکز بر آسیب، همان‌طور که از نامش پیداست، نوعی روان‌درمانی رفتاری شناختی است که به مسائل سلامت روان و نیازهای عاطفی کودکان، نوجوانان، بزرگ‌سالان و خانواده‌هایی می‌پردازد که برای غلبه بر اثرات مخرب آسیب‌های گذشته تلاش می‌کنند. روان‌درمانی شناختی رفتاری متمرکز بر آسیب به‌ویژه به رفع مشکلات منحصربه‌فرد جوانان مبتلا به استرس پس از سانحه و اختلالات خلقی ناشی از سوءاستفاده، خشونت یا غم و اندوه می‌پردازد. ازآنجاکه مراجعه‌کنندگان معمولاً کودکان هستند، روان‌درمانی شناختی رفتاری متمرکز بر آسیب، غالباً والدین یا سایر مراقبین را نیز تحت درمان قرار می‌دهد و اصول خانواده‌درمانی را وارد پروسۀ درمانی می‌کند.

کاربردهای روان‌درمانی شناختی رفتاری متمرکز بر تروما

تمام افرادی که یک‌بار یا به‌طور مکرر مورد سوء‌استفاده جنسی، جسمی یا روحی قرارگرفته‌اند یا در اثر از دست دادن یکی از عزیزان خود یا در معرض خشونت خانگی یا خشونت جامعه دچار علائم پس از سانحه، افسردگی یا اضطراب شده‌اند، می‌تواند از روان‌درمانی شناختی رفتاری متمرکز بر آسیب بهره‌مند شوند. درمان‌هایی نظیر رفتاردرمانی دیالکتیکی، به‌عنوان مداخلۀ اولیه برای کودکان یا نوجوانان دارای مشکلات جدی رفتاری، سوءمصرف مواد یا افکار خودکشی مناسب‌تر است و پس‌ازآن می‌تواند با روش روان‌درمانی متمرکز بر آسیب دنبال شود. برخی شواهد اندک حاکی از اثربخشی رفتاردرمانی شناختی متمرکز بر آسیب برای درمان جانبازان جنگ مبتلا به اختلال استرس پس از سانحۀ پیچیده است.

موارد مورد انتظار

روان‌درمانی شناختی رفتاری متمرکز بر آسیب، نوعی مداخلۀ کوتاه‌مدت و معمولاً مستلزم ۸ تا ۲۵ جلسۀ درمانی است و می‌تواند در کلینیک‌های سلامت روان، خانه گروهی، مرکز اجتماعی، بیمارستان، مدرسه یا خانه انجام شود. تکنیک‌های رفتاری شناختی برای کمک به اصلاح افکار نابهنجار یا بی‌فایده و واکنش‌ها و رفتارهای منفی استفاده می‌شود. درمانگر متخصص خانواده‌درمانی، با هدف آموزش مهارت‌های جدید فرزندپروری، مدیریت استرس و برقراری ارتباط، به‌طور هم‌زمان به تعاملات بین اعضای خانواده و سایر مسائل خانوادگی مؤثر در ایجاد این مشکل می‌پردازد.

روان‌درمانی شناختی رفتاری متمرکز بر تروما چگونه عمل می‌کند؟

رویکرد متمرکز بر آسیب روانی، برای اولین بار در دهه ۱۹۹۰ توسط روان‌پزشک جودیت کوهن و روانشناسان استر دبلینگر و آنتونی مانارینو ایجاد شد و هدف اصلی آن‌ها خدمت بهتر به کودکان و نوجوانانی بود که مورد سوءاستفادۀ جنسی قرارگرفته بودند. روان‌درمانی متمرکز بر آسیب، به‌مرور پیشرفت کرد و به ارائۀ خدمت به جوانان دچار ضربات شدید روحی یا سوءاستفاده پرداخت.

آسیب‌های اولیه می‌تواند منجر به احساس گناه، خشم، احساس ناتوانی، توهین به خود، تخلیۀ هیجانی و مشکلات سلامت روان مانند افسردگی و اضطراب شود. اختلال استرس پس از سانحه که هم کودکان و بزرگ‌سالان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، می‌تواند به طرق مختلفی نظیر افکار آزاردهندۀ مکرر راجع به پیشامد آسیب‌زا، بی‌حسی عاطفی، مشکلات خواب، مشکلات تمرکز و واکنش‌های شدید جسمی و عاطفی نسبت به هر چیزی که باعث تجدید خاطرۀ آسیب می‌شود، بروز کند. روان‌درمانی شناختی رفتاری متمرکز بر تروما با تلفیق نظریه‌ها و تکنیک‌های چندین روش درمانی، به رفع و بهبود علائم استرس پس از سانحه در جوانان می‌پردازد.

ویژگی‌هایی که باید در یک درمانگر روان‌درمانی شناختی رفتاری متمرکز بر آسیب جستجو کرد

به دنبال متخصصین بهداشت روان دارای تحصیلات و تجربه تخصصی درزمینۀ روان‌درمانی شناختی رفتاری و خانواده‌درمانی و نیز آموزش و تجربۀ درزمینۀ روان‌درمانی متمرکز بر تروما باشید. علاوه بر بررسی این مدارک، یافتن درمانگری که شما و فرزندتان در کنار او احساس راحتی کنید، دارای اهمیت فراوانی است.

این مقاله با عنوان «Trauma-Focused Cognitive Behavior Therapy» در psychogytoday منتشر و در بهمن‌ماه ۱۳۹۹ در ایتراپی ترجمه شد.

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back To Top
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
گفتگو با پشتیبان ایتراپی
سلام. برای چت در واتس‌اپ یا تلگرام پشتیبانی که می‌خواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید.
error: Content is protected !!